Mandelkaka med jordgubb- och fläderpannacotta

En tårta för att fira nationaldagen och skolavslutningar

Ingredienser:

  • 4 dl strösocker
  • 4 st ägg
  • 5 dl mandelmjöl
  • 300 g jordgubbar
  • 2 msk vatten
  • 2,5 st gelatinblad
  • 4 dl vispgrädde
  • 0,5 dl socker
  • 2 krm vaniljpulver
  • 0,25 dl flädersaft
  • 0,5 dl gelésocker

Gör så:

  1. Vispa samman ägg och socker till bottnen och rör därefter ner mandelmjölet. Kläm fast ett bakplåtspapper i botten på en springform (ca 24 cm i diameter) och smörj och mjöla kanterna. Grädda i 175 grader mitt i ugnen i ungefär 30-40 minuter, testa med sticka. Ta ut kakan och låt den svalna helt.
  2. Värm jordgubbarna i en kastrull med vatten så de kokar sönder. Mixa sedan jordgubbarna till en slät puré. Lägg gelatinbladen i en skål med kallt vatten så de mjuknar. Värm upp grädde, socker och vaniljpulver i en kastrull. Ta bort från värmen när blandningen börjar koka. Krama ur vattnet från gelatinbladen och rör ner i grädden. Tillsätt sedan jordgubbspurén och rör ordentligt så att gelatinbladet smälter och purén blandas helt med grädden. Häll blandningen i en skål och täck med plastfolie och låt stelna i kylen över natten.
  3. Blanda grädde, saft och gelésocker i en kastrull och koka i en halv minut. Häll upp i en skål och ställ i kylskåp för att stelna.
  4. Vispa upp de båda pannacottorna var för sig så de blir ordentligt fluffiga och fasta, som tjock grädde (det tar en liten stund och kan först se väldigt löst ut, men fortsätt vispa så tjocknar de). Fyll pannacottorna i spritspåsar med tullar monterade.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *