Hallon och lime- dulce de leche tårta

En läcker och frisk tårta med kombinationen av hallon, vit choklad, lime och dulce de leche. Tårtan är fylld med hallonkräm och täckt med en lätt och fräsch marängsmörkräm.

Ingredienser:

  • 2 st ägg
  • 1 dl socker
  • 0,5 dl mjöl
  • 0,5 dl potatismjöl
  • 0,5 tsk bakpulver
  • 0,5 tsk vaniljpulver
  • 150 g hallon
  • 150 g vit choklad
  • 1 dl vispgrädde
  • 4 st stora äggvitor
  • 100 gram strösocker
  • 350 gram osaltat smör
  • 1/2 burk (ca 200 gram) Dulce de leche
  • 3 st lime
  • 1/2 st lime

Gör så:

  1. Tårtbotten- vispa socker och ägg vitt och ordentlig fluffigt (7-10 minuter). Blanda mjöl, potatismjöl, bakpulver och vaniljsocker i en skål och tillsätt sedan till socker och äggsmeten. Rör ihop det snabbt och försiktigt. Häll i en smord form med diameter på 15 cm. Grädda i nedre delen av ugnen.
  2. Hallonkräm- koka de frusna hallonen tills de faller sönder. Hacka chokladen i små bitar och rör ner i de varma hallonen. Ställ krämen att svalna i kylen, det tar några timmar. När krämen ska läggas mellan tårtan vispa grädden och blanda i den i hallonkrämen.
  3. Marängsmörkräm- Vispa det rumsvarma smöret

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *