
Recept på goda vaniljhjärtan att baka till alla hjärtansdag.
Ingredienser:
- 125 g smör
- 3 dl vetemjöl
- 1 dl strösocker
- 1 tsk bakpulver
- 2 st äggulor
- 1 st ägg
- 1 msk socker
- 0,75 msk potatismjöl
- 2 dl mjölk
- 1 msk vaniljsocker
Gör så:
- Hacka ihop smör, mjöl, socker och bakpulver i en matberedare och tillsätt sedan äggulorna och arbeta snabbt ihop till en deg. Plasta in och låt vila i kylskåp i minst 20 minuter.
- Blanda ihop ägg, socker, potatismjöl och mjölk i en kastrull. Sjud under konstant vispning på svag värme tills att krämen tjocknar. Ta av den från spisvärmen och låt den kallna. Rör därefter i vaniljsockret.
- Kavla ut drygt hälften av mördegen till en platta (knappt 3 mm tjock). Smöra formarna ordentligt och klä dem sedan med den utkavlade mördegen. Lägg en klick vaniljkräm i varje och kvala ut resten av mördegen och täck varje hjärta med det. Se till att klämma åt degdelarna mot varandra ordentligt.
- Grädda hjärtanen på ugnsgallret i nedre delen av ugnen i ca 12-15 minuter. Stjälp ur dem ur formar direkt efter att de kommit från ugnen. (ja, det är varmt men måste göras rätt så snabbt.) Låt svalna. Pudra över florsocker precis innan servering.